HAVUZ KORUMA SİSTEMLERİ

HAVUZ KORUMA SİSTEMLERİ

Evlerde, otellerde ve çeşitli toplu kullanım alanlarında kullanılan havuzlar özellikle yaz aylarının gözde mekânlarıdır. Sunduğu dinlenme ve rahatlama imkânı ile pek pek çok kişi tarafından tercih edilir. Bu nedenle havuz ve havuz çevresi güvenliği üzerinde önemle durulması gereken konuların başında gelir. Bu konuda başta havuz güvenlik bariyeri olmak üzere havuz güvenlik çiti ve havuz güvenlik filesi gibi sistemler geliştirilmiştir. Bunların yanında havuz alarm sistemleri de mevcuttur. Ancak bu sistem bariyer file ve çit gibi etkili bir koruma sağlaması mümkün olmayabilir.

Havuz koruma sistemleri özellikle 0-6 yaş grubu çocukların yoğun olduğu alanlarda kurulması gereken bir sistemdir. Zira sevimli miniklerin tehlikeyi algılama ile ilgili gelişimleri tamamlanmamıştır. Bu nedenle havuz gibi riskli alanlara denetimsiz yaklaşmaları son derece sakıncalıdır. Çocukların beslenme, barınma ve eğitim gibi güvenlikleri de anne babaların üzerinde en fazla durduğu konulardır. Bu nedenle hiçbir ebeveyn çocuklarının karşılaşacağı risklere karşı kayıtsız kalamaz. Özellikle havuz ve havuz çevresi güvenliği sorunu dünyanın her yerinde çocukların can güvenliği riskinden dolayı üzerinde durulan konuların başında gelmektedir. Başta ABD Tüketici Ürün Güvenliği Kurumu (CPSC) Uluslararası Çocuk Güvenliği Standartlarına uygun şekilde havuzların güvenliğinin arttırılması konusunda uyarmaktadır.

Havuz koruma sistemlerinin en etkili olanı elbette ki havuz koruma bariyerleridir. 0-6 yaş gurubu çocukları havuza erişimini kesin bir şekilde engelleyerek güvende kalmalarını sağlar. Ayrıca saydam malzemeden üretildikleri için havuzun estetik görünümünü olumsuz etkilemez. Bir başka güvenlik sitemi ise havuz koruma çitleridir. Bu çitler de dayanıklı malzemeden yapıldıkları için kırılma ve sökülme gibi risklere karşı da dayanıklıdır. Monte edilen çitler olduğu gibi monte edilmeden kullanılan çitler de mevcuttur. Ancak monte edilen çitler güvenlik açısından daha etkilidir ve kesin çözüm sunarlar. Havuz güvenliği konusunda etkili bir diğer sistem de havuz güvenlik fileleridir. Kolay kullanımı ve estetik görünümü ile en çok tercih edilen sistemlerdir. Bariyer ve kapı olmadan kullanılan güvenlik fileleri havuz kenarlarına monte edilen çaparlara geçirilerek havuz yüzeyinde bir bariyer oluştur. Çocukların havuza düşmeleri halinde suya batmadan yüzeyde kalmalarını sağlar. Kolay serilir ve toplanır özellikleri ile de pratiktir.

 

× Canlı Sohbet