Havuz Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Havuz Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Müstakil evlerin bahçelerindeki çocuk oyun alanlarının güvenliğinin sağlanması gerekir.Yapılan araştırmalar ev alanlarında yaşanan kazaların, dış ortamda yaşanan kazalardan daha fazla olduğunu ortaya koymuştur. Aynı şekilde bahçe alanlarında bulunan havuzlarda da birtakım güvenlik önlemleri alınması gerekiyor. Havuz güvenliği ile ilgili dikkat edilmesi gerekenleri gelin birlikte inceleyelim.

  • Bahçe alanlarında bulunan çocukların oynadığı yerler, kolayca görülebilecek şekilde düzenlenmelidir.
  • Bahçedeki havuzların etrafına 120 cm yüksekliğinde güvenlik bariyerleri yaptırılmalıdır. Güvenlik bariyerleri, havuz alanının görüş açısını kapatmamalıdır. Ayrıca bariyerin kapısında özel kilit mekanizması bulunmalıdır.
  • Her ne kadar havuz güvenliği ile ilgili tüm önlemler alınsa da çocuklar yalnız başına havuz alanlarında bırakılmamalıdır.
  • Havuza girerken ya da çıkarken çocuklar sürekli olarak izlenmelidir.
  • Havuz içerisinde oyuncak benzeri cisimler bırakılmamalıdır. Bunun nedeni çocukların bu cisimlerle oynama isteğidir.
  • Çocuklar için özel olarak hazırlanan güvenlikli ve suda batmayan mayolar tercih edilmelidir.
  • Havuzun etrafında kaymaya neden olacak cisimler bırakılmamalıdır.
  • Havuz civarı kaymayı ve takılmayı engelleyecek özellikte bulunan zemin malzemesi ile kaplanmalıdır. Eğer buna imkan yoksa terlik ya da benzeri giysilerle, kayma ihtimali engellenmelidir.
  • Havuz alanları kullanılmadığında, üzerleri havuz örtüsü ya da ağları ile örtülmelidir. Havuz alanları boş olsa bile bu önlemin alınması önemlidir. Özellikle kış aylarında boş havuzlara düşüp yaralanma durumları sıklıkla görülebilir.

Havuz güvenliği ve havuz bariyerleri

En iyi güvenlik önlemi, tehlikeyi önleyecek tedbirler almaktır. Havuz bariyerleri de bu güvenlik önlemlerinden bir tanesi hatta en önemlilerindendir. Havuz güvenliği düşünülerek yapılan bariyerler, 5 yaş ve altı çocukların, denetimsiz olarak havuza girmelerine engel olurlar.

Dayanıklı bariyer dikmeleri, alüminyum malzemeden yapılırlar ve oldukça sağlamdırlar. 50 kilogram yüke kadar dayanabilirler.

Bariyer panelleri PVC esaslı malzemeden üretilirler. Üzerlerine gelen darbelere dayanıklıdırlar. Ayrıca korozyona karşı da dayanıklıdırlar.

Bariyerler sayesinde çocuklarınız, siz onları izlemediğiniz zamanlarda bile havuza giremezler. Giriş kapısında bulunan kilit mekanizması, kolayca açılamaz.

Havuzun bahçedeki konumuna göre güvenlik bariyerlerini, havuzun tamamına ya da bir kısmına uygulayabilirsiniz.

Ayrıca havuz etrafında bulunan bariyerlere, çocukların göz hizasına göre uyarı levhaları yerleştirebilirsiniz.

× Canlı Sohbet