Villa Havuz Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Villa Havuz Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Tüm havuz türlerinde uyulması gereken güvenlik kuralları vardır. Bu kurallardaki amaç, yaralanmayı ve istenmeyen kazaları önlemektir. Havuz türlerine göre güvenlik kurallarında bazı değişiklikler olabilir. Mesela toplu bir şekilde kullanılan havuzlarda kurallar, müstakil olarak kullanılan havuzlara göre farklılık gösterir. Villahavuz güvenliği sağlanmasında da uyulması gereken kuralları burada ayrıntılı bir şekilde anlatacağız.

Villa havuz güvenliği sağlamada uyulması gereken kurallar

Havuz alanları en çok da çocuklar için tehlikelidir. 5 yaş ve altı çocukların tek başlarına havuz alanlarında bırakılmaması gerekir.

Villa; oturma odası, mutfak, salon gibi alanlardan gözlemlenebilir pozisyonda havuz alanlarının bulunması gerekir. Zaten genelde villa bahçeleri bu saydığımız alanlardan rahatlıkla gözlemlenecek biçimde yapılırlar.

Havuz etrafında küçük çocukların tek başlarına havuza giremeyecekleri özelliklerde, güvenlik bariyerleri yaptırılmalıdır. Güvenlik bariyerlerinin kilit mekanizmaları da kolayca açılamayacak özellikte olmalıdır.

Havuz kenarları kaymaz malzeme ile döşenmelidir. Havuz kenarlarında yaşanan kazaların birçoğu, kayıp düşme ve yaralanma şeklinde meydana gelmektedir.

Villa havuz güvenliği önlemlerinden bir tanesi de havuz kenarlarının keskin olarak yapılmaması gerektiğidir. Havuz kenarları kavisli olmalıdır.

Can simidi, ip ve bunun gibi malzemeler çoğunlukla havuz üzerinde bulunmalıdır. Ancak çocukların ilgisini bu gibi cisimler çektiği için ailelerin de çocuklarını gözetim altında tutmaları daha güvenli bir yol olacaktır.

Havuz kullanılmadığında üzeri branda, file ya da havuz örtüsü ile örtülmelidir. Havuz boş olsa bile bu gibi malzemeler ile havuzun üzeri örtülmelidir. Boş olan havuzlarda özellikle kış aylarında kazalar yaşanabilmektedir.

Havuz kenarlarında herhangi bir cisim unutulmamalıdır. Bu cisimlere takılma ve düşme tehlikesi olabilir.

Villa havuz güvenliği sağlamak için alınacak olan tedbirlerden bir tanesi de uyarı levhalarıdır. Güvenlik bariyeri panelleri üzerine ya da uygun yerlere uyarı levhaları asılmalıdır. Çocukların görebileceği hizada ayrıca uyarı levhalarının asılması da gerekir.

Havuz güvenliği sağlamak adına, havuzun bulunduğu bahçe alanlarında da bazı güvenlik önlemlerinin alınması yararlı olacaktır. bahçe alanlarında havuz içerisine düşebilecek keskin ya da sivri cisimlerin unutulmaması gerekir.

Yukarıda sayılan tüm güvenlik önlemleri alındığı takdirde, güvenli bir biçimde havuz alanlarında keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

× Canlı Sohbet