Çocuk Havuz Güvenliği Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk Havuz Güvenliği Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm havuz türlerinde alınacak güvenlik önlemleri, belli bir standarda bağlanarak belirlenmiştir. Bu konuda Amerika’da geçerli olan CPCS standartları, tüm dünya genelinde benimsenmiş ve havuz güvenliği sağlanmasında da öncü olmuştur.

CPCS standartları daha çok, havuz kenarına yapılacak olan bariyer sistemlerinin nasıl olması gerektiğini tanımlar.

Çocuk havuz güvenliği sağlanması adına, bu standartlarda bir bariyer sisteminin yaptırılmasının yanı sıra, bazı kurallara da uyulması gerekir.

5 yaş veya daha altında olan çocuklar, parlak ve renkli nesnelere karşı ilgi duyarlar. Güvenli olması şartı ile ev içerisinde ya da evin dışında bu nesnelerin bulunmasının bir sakıncası yoktur. Ancak tehlikeli bir duruma sebebiyet verebilecek şekilde nesnelerin gelişigüzel olarak bırakılmaması gerekir.

Aynı durum bahçe alanlarında ve havuz kenarlarında da geçerlidir. Havuz içerisine bırakılan renkli nesneler de çocukların ilgisini çeker ve aslında çocuklar için tehlike arz eder. Bu yüzden ailelerin gözetimi dışındaki zamanlarda, çocukların havuz alanlarından uzak durmasını sağlayacak tedbirlerin alınması gerekir.

Güvenlik amacıyla havuzların her iki tarafına da merdiven yerleştirilmesi gerekir.

Çocuk Havuz Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Havuz dolu ya da boş olsun, kaliteli tasarımlara sahip olan havuz örtüleri ve fileleri gibi malzemelerin, havuz üzerine örtülmesi gerekir. Özellikle gece vakitlerinde, havuz etrafında bulunan bariyerlerin yanı sıra, havuz örtülerinin de havuz alanlarında kullanılması gerekir. Havuz güvenliği adına alınacak önlemler, çocukların güvenliği açısından oldukça önemlidir.

Eğer imkan varsa, havuz çevresine basit alarm sistemleri kurulabilir. Bu sayede çocuklarınız göz önünde olmasa dahi, alarm çaldığında anında müdahale şansınız olabilir.

Çevre alarmları, basit duyarlı alarmlar ve basınca duyarları alarmlar olmak üzere 3 farklı türde alarm türlerinden bir tanesini seçebilirsiniz.

Çok pratik olmasa da çocuklar için tasarlanan giyilebilir alarm sistemlerinden de yararlanabilirsiniz.

Kapıya duyarlı alarmlar da bir başka tercih edilen sistemlerden bir tanesidir. Panel kapılarına monte edilebilen bu tür alarmlar sayesinde, çocuklarınız panel kapılarını zorladığı anda, alarm devreye girer ve sizleri uyarır.

Bu gibi havuz güvenliği sistemlerini tercih ederek, çocuklarınızın güvenliğini yüksek oranda sağlayabilirsiniz.

× Canlı Sohbet