Havuz Güvenliği Neden Gereklidir?

Havuz Güvenliği Neden Gereklidir?

Yaz aylarında hepimizin serinlemeye ihtiyacı vardır. Bu yüzden bir çoklarımız başka bir şehre tatile gideriz. İmkanı iyi olanlar ise yurtdışında tatil yapar. Bazılarımız ise müstakil olarak oturdukları evin bahçesinde bulunan havuzlarda serinlemeyi tercih eder. Bu yüzden havuz güvenliği hakkında önemli olan bilgiler hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Halka açık olan yerlerdeki güvenlikten bahsetmeyeceğiz. Nedeni ise zaten buralarda havuz yönetimi ya da buralardan sorumlu kişiler tarafından, yeterli güvenlik önlemi alınmaktadır. Ancak müstakil evlerin bahçelerinde bulunan havuzlarda sorumluluk, burada yaşayan insanlara aittir.

Amerika’da yapılan bir araştırmada, her sene 300’e yakın 5 yaş ve altı çocuk, havuz kazalarında can vermektedir. Aynı şekilde ortalama olarak 3000’e yakın boğulmadan kaynaklı yaralanma ihbarları, acil servis hatlarına bildirilmektedir.

Ülkemizde bu oran daha azdır. Nedeni ise Amerika’daki gibi müstakil havuz sistemlerinin daha az olmasıdır.

Havuz güvenliği sağlamada altın kurallar

Öncelikle çocukların nasıl denetim altına alınması gerektiğinin bilinmesi gereklidir. En çok kaza oranı, 5 yaş ve altı çocuklarda meydana gelmektedir. Bu yaşlarda çocuklar oldukça meraklı olurlar. İlgilerini çeken nesneler ile oynamak isterler.

Bu yüzden havuz üzerinde bulunan renkli cisimler, çocukların ilgisini her zaman için daha fazla çeker. Eğer havuz üzerinde herhangi bir cisim varsa, siz yokken bu cisimlerin su üzerinden alınması gerekir. Havuz güvenliği sağlamada önlem almak, birinci ve en etkili yollardan bir tanesidir.

Havuz dolu ya da boş olsa da üzerine kapak, branda ya da file gibi malzemelerin serilmesi yararlı olacaktır.

Havuz etrafı güvenliğinde önleyici olarak bariyer yaptırılması, olası kazaların önlenmesinde oldukça etkileyicidir. Standart 120 cm yüksekliğinde olan bu bariyerleri çocuklarınız aşamayacaktır.

Havuz etrafında, içine ya da havuz etrafında bulunan bariyerler üzerine taktıracağınız alarmlar da oldukça işe yarayacaktır.

Çok pratik olmasa da çocukların giyebileceği elbiselerde bulunan alarm sistemleri de düşünülebilir.

Bir diğer çözüm ise çocuklarınıza suda batmayan özellik sergileyen mayo satın almak olacaktır.

Saymış olduğumuz kurallara uyduğunuz takdirde çocuklarınızın güvenliğini en üst düzeyde sağlayabilirsiniz.

× Canlı Sohbet