Havuz Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Havuz Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Her yıl ortalama olarak 300 civarında 5 yaş ve altı çocuk, havuz kazalarına maruz kalıyor. Bu kazalardan bazıları, ne yazık ki ölümle sonuçlanabiliyor. Ancak bu kazaları önlemenin yolları var. Havuz güvenliği sağlamanın en etkili yolu, güvenlik sistemlerinin kullanılmasıdır.

Havuz Güvenliği – Havuz Alarmları

Alarmlar erken uyarı sistemleridir. Bir olay ya da kaza olmadan önce insanları uyarırlar. Özellikle çocuklara yönelik olarak tasarlanan ve evlerde kullanılan birçok alarm sistemi vardır. Bunlardan bir tanesi de, müstakil evlerde bulunan havuzlarda kullanılabilen alarm sistemleridir. Havuz güvenliği sağlamada, alarmlar oldukça etkili bir yapıya sahiptir.

Güvenlik bariyerleri üzerine yerleştirilen alarm modelleri, çocuklarınız bariyer duvarına yaklaştığı anda devreye girer. Belirli boyda nesneleri algılayabilen bu alarm türlerinde, aynı zamanda yanlış alarm durumu da söz konusu olmaz. Bariyer üzerine yerleştirilen bu tür alarm sistemleri, kızılötesi ışınları kullanırlar.

Havuz kenarlarına yerleştirilen alarm modellerinde, ağırlık sensorları bulunur. Bu sensorlar, belirli ağırlıktaki nesneleri algılar ve harekete geçer. Böylelikle, havuz kenarında olmaması gereken cisimleri algılayabilirsiniz. Kızılötesi algılama özelliği bulunan bu sensorlar havuz kenarında bulunan hareketli nesneleri anında algılar. Aynı sistemin havuz içi versiyonu da bulunur. Ancak bu sistemler oldukça pahalıdır. Güvenlik bariyeri bu koşulda daha mantıklı bir seçenek gibi görünüyor.

Su altında kullanılan güvenlik sistemlerinden bir tanesi ise sonar esaslı alarmlardır. Çocuğunuz suyun içerisinde sizin gözetiminiz altında olsun ya da olmasın, anında müdahale etme şansınızı yükseltir.

Çocukların üzerine takılan bileklikler ya da can simidi üzerinde bulunan detektörler de işe yarayabilir. Ancak bu yöntem çok da tercih edilen bir yöntem değildir. Kişisel daldırma detektörü olarak adlandırılan bu cihazlar, ani ve sürekli olarak tekrar eden hareketler de hemen alarm verirler.

İşaret levhalarının havuz ya da bahçe etrafına yerleştirilmesi de bir başka güvenlik yöntemlerinden bir tanesidir. Havuz bariyerleri üzerine ya da bahçe de herhangi bir duvar üzerine yerleştireceğiniz işaret ya da uyarı levhaları ile çocuğunuzu güvende tutabilirsiniz. Ancak havuz güvenliği açısından çok fazla işe yarayan bir yöntem değildir.

× Canlı Sohbet