Havuz Güvenlik Bariyeri Nasıl Koruma Sağlar?

Havuz Güvenlik Bariyeri Nasıl Koruma Sağlar?

Amerika’da yapılan istatistiklere göre her yıl kendi özel havuzu başında boğularak ölen 5 yaş ve daha altındaki çocuk sayısı 300’dür. Boğulma tehlikesi ile hastaneye götürülen çocuk sayısı ise 3000 olarak belirlenmiştir. Bu açıdan bakıldığında havuz güvenlik bariyeri önemli ölçüde kazaları ve boğulma tehlikelerini azaltmaktadır. İsterseniz havuz bariyerlerinin bu tehlikeleri nasıl önlediğine yakından bakalım.

Havuz güvenlik sistemleri ve bariyerler

Havuz başında yetişkinler açısından meydana gelen kazalar, genel olarak kayma ve vücudun herhangi bir bölgesini sert zemine çarpma şeklinde meydana geliyor. Ancak burada bariyerlerin özelliklerini ön planda tutarak, havuz güvenlik sistemleri özellikleri hakkında bilgi vermek gerekiyor.

Havuz bariyerleri;

  • Kaza riskini tamamen ortadan kaldırır.
  • Genel olarak PVC ve Vinly esaslı malzemeden üretilir. Çarpmalar sonucu yaralanmaların önüne geçilmesi açısından, son derece yararlıdır.
  • Uzun yıllar dayanabilme özelliği sergiler.
  • Standart bariyer yüksekliği 120 cm’dir. Bu yükseklik, 5 yaş ve altı çocukların aşamayacağı değerdedir.
  • Havuz bariyerleri direkleri, kolay bir şekilde sökülüp takılacak şekilde dizayn edilmiştir.
  • Örgü şeklinde olan bariyerler sayesinde, havuz etrafını rahatlıkla görebilirsiniz.
  • Bariyer yüksekliği 120 cm olarak uygulanır. Bu sayede çocukların erişemeyeceği bir yükseklik elde edilmiş olunur.
  • Bariyer direkleri 40-50 kilogram basınca dayanacak şekilde üretilirler.

Havuz bariyersistemleri neden tercih edilmelidir?

Özellikle 5 yaş ve altı çocukları için müstakil yapılarda bulunan havuz alanları son derece tehlikelidir. Sürekli olarak ailelerin havuz alanlarında çocuklarını gözlemlemeleri gereklidir.

Aile gözlemi olmaksızın çocukların havuza yaklaşmalarını önlemede, havuz güvenlik bariyeri etkili rol oynar.

Yapılan araştırmalarda havuz başında çocuklara yönelik olarak yaşanan kazaların birçoğu, etrafta yetişkinler varken gerçekleşir.

Bariyer sistemi olmayan bir havuzda, olası bir kaza anına müdahale şansı oldukça azdır.

Amerika’nın Californiya eyaletinde, evde küçük yaşta çocuklar bulunmasa dahi, özel ev alanlarına yaptırılan havuzlarda, güvenlik bariyeri yaptırılması, yasalarca zorunlu tutulmuştur.

Ülkemizde henüz bu tür bir yasa ya da uygulama yoktur. Ancak ülkemizde de gerçekleşen kaza oranlarına bakıldığında, güvenlik bariyerlerinin bir lüks değil, bir zorunluluk olduğu kolayca görülecektir.

× Canlı Sohbet