HAVUZ GÜVENLİĞİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

HAVUZ GÜVENLİĞİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Yaz mevsiminin tartışmasız en önemli eğlence kaynağı olan havuzlar güvenlik önlemleri alınmazsa önemli bir risk kaynağı da olabilirler. Havuzlarda karşılaşılabilecek kaza veya sorunların önüne geçebilmek amacıyla belli başlı tedbirler alınması gerekmektedir. Bu güvenlik tedbirleri belli bir standart çerçevesinde alınmalı ve oluşabilecek her ihtimal düşünülmelidir. Bu nedenle havuz güvenliği konusunda uzman markalara danışmanızı tavsiye ederiz.

Öncelikle havuza ulaşabilmek için yalnızca yetişkin bireylerin açabileceği şekilde bir giriş yapılmalıdır. Bu girişler otomatik kapanan ve kilitlenebilen özellikte olması tercih edilmelidir. Havuz derinliğinin bilinmesi can güvenliği açısından çok önemlidir. Bu nedenle havuzu ilk kez kullanacak kişileri bilgilendirmek amacıyla havuz derinliğini belirten levhalar kullanılmalıdır. Havuz çevresi bariyerleri havuz güvenliğinin olmazsa olmaz unsurlarıdır. Ayrıca bariyer yüksekliği çocukların aşamayacağı yükseklikte olmalıdır. Bunun yanında bariyerler üzerinde çocukların tutunup tırmanabileceği herhangi bir eklenti bulunmamalıdır. Havuzun kullanılmadığı dönemlerde dışarıdan gelecek yabancı maddelerden korumak ve kirlenmesini önlemek amacıyla kapatılmalıdır. Havuz suyunun düzenli aralıklarla belirli testlerden geçirilmesi ve sağlık denetiminin yapılması gerekmektedir.

Güvenlik açısından havuz çevresinin denetlenmesi kadar havuz un temizliği ve hijyeni de hayati önem taşımaktadır. Gerekli hijyen kurallarına dikkat edilmezse bulaşıcı hastalık yayan tehlikeli alanlara dönebilirler. Bunun için belirli dönemlerde havuzun tamamen boşaltılarak detaylı bir şekilde temizliğinin yapılması gerekmektedir. Ayrıca havuzda kullanılacak olan suyun Ph değerine dikkat edilmelidir. Havuz sıcaklığının belli bir derecede tutulması da ayrıca önemlidir. Havuz temizliğinin yanında havuz çevresindeki duşların tuvaletlerin ve soyunma odalarının da temizliği en az havuz temizliği kadar önemlidir.

Havuz güvenliğinin bir başka boyut da olası kazalar karşısında ilk yardım ve kurtarma konusunda deneyimli kişilerin bulunmasıdır. Eğer evinizde kendinize ait bir havuz bulunuyorsa mutlaka boğulma konusunda ilk yardım eğitimleri almanız gerekmektedir. Eğer toplu kullanım alanlarındaki havuzları kullanıyorsanız tesis içerisinde ilk yardım ekibi olanları tercih etmenizde fayda olduğu söylenebilir. Havuz kenarlarındaki zeminin kaymaz malzemeden olmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde yalnızca çocuklar için değil yetişkinler için de riskler söz konusudur.

× Canlı Sohbet