HAVUZ CAM KORKULUK

HAVUZ CAM KORKULUK

Havuz korkulukları özellikle çocukların can güvenliği için gerekli bir uygulamadır. Çünkü 0-6 yaş çocuklarının henüz tehlike algısı tam olarak gelişmediği için havuz gibi riskli ortamlarda öngörülemez davranışlarda bulunmaktadır. Bu nedenle anne babalarının gözetimi olmadan havuz ve havuz kenarlarında bulunmaları son derece sakıncalıdır. Bu durumu engellemek için ise en çok başvurulan yöntem cam havuz korkuluklarıdır.

 

Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi ülkemizde de her yıl havuzlarda yaşanan kazalar nedeniyle çok sayıda çocuğumuzun can güvenliği tehlikeye girmektedir. Bu kazaların göz ardı edilemeyecek bir bölümü de ölümle sonuçlanmaktadır. Ancak Türkiye’ de bu konuda istatistiki bilgi olmamakla birlikte herhangi bir yasal yaptırım da mevcut değildir.

Havuz ve havuz çevresi kazalar konusunda en etkili çalışma Amerika Birleşik Devletlerinde yapılmaktadır.  ABD’de havuz ve havuz çevresi kazalarının en aza indirilmesi için gerekli önlemler alınması ile ilgili pek çok ciddi araştırma ve çözüm önerileri geliştirilmektedir.  Muhakkak ki hiçbir öneri ebeveyn gözetiminin yerini tutamaz ve hiçbir önlem kesin çözüm değildir.  Fakat büyük ölçüde koruyucu özelliği olan havuz korkulukları konusunda tüm dünyada fikir birliği oluşmuştur. Havuz korkuluklarının yanında havuz örtülerinin kullanımı ile bu kazaların büyük oranda önüne geçileceği belirtilmektedir. Zira havuz bariyerleri olmasına rağmen ebeveynlerin bir anlık dalgınlıkları ile çocukların havuz bölgesine kaçma ihtimali mevcuttur. Havuz örtüleri ilave bir koruma katmanı oluşturarak çocuğa ulaşılmasına kadar geçen sürede can güvenliğini sağlayacaktır.

ABD Tüketici Ürün Güvenliği Kurumu (CPSC)’in raporu doğrulusunda elde edilen verilere göre Amerika’da her sene ortalama 300 çocuk (5 yaş ve altı) yüzme havuzlarında yaşanan kazalar sonucu hayatlarını kaybediyor. Yaklaşık 3000 çocuk ise boğulma tehlikesi geçirerek acil servislere kaldırılıyor. Bu verilerin en çarpıcı kısmı ise yaşanan kazaların büyük kısmında havuz çevresinde bir ve birden fazla yetişkinin bulunuyor olmasıdır. CPSC’nin ebeveynlere tavsiyesi havuz çevrelerinin uluslararası çocuk güvenliği standartlarınca öngörülen özellikte havuz bariyeri ile kapatılarak güvenli hale getirilmesidir. Bizler de Ena Havuz Güvenlik Sistemleri olarak bu konuda sizlere kaliteli hizmet sunmanın gururunu yaşıyoruz.

× Canlı Sohbet